• 01 co
  • 02 co
  • 03 co
پرینت

صعود زمستانی قله آراگاتس(Aragats)

گزارش صعود زمستانی قله آراگاتس ارمنستان1396


لینک اطلاعیه ثبت نام صعود قله آراگاتس تعطیلات خرداد 1398

 

01

طبق اعلام قبلی باشگاه سلام همنورد و ثبت نام نفرات شرکت کنند در این برنامه از دو ماه پیش ، تیمی دوازده نفره 12 از تهران مورخ 3 دیماه 1396 به سمت ایروان حرکت کردیم . روز بعد 4 دیماه ساعت 12 به ایروان رسیدیم ، پس از جابجا شدن در هتل استراحت و صرف ناهار جلسه فنی برگزار شد و تجهیزات نفرات چک شد . طبق هماهنگی از قبل با آقای هاشم نژاد بابت آب و هوای منطقه روزهای 5 و6 دیماه برای صعود مناسب بود ، هوا آفتابی بود و البته سرد !

با هماهنگی با آقا مجتبی که قرار بود ما را به منطقه ببرد، صبح روز 5 دیماه سه شنبه ساعت 6 بعد از صرف صبحانه در هتل ما را به روستای بیوراکان انتقال داد . بارش برف سنگین در چند روز گذشته امکان اینکه ماشین ما را بالاتر از روستا ببرد وجود نداشت ، البته این امر را پیش بینی کرده بودیم.

ساعت 8 صبح کوهیپمایی را بسمت دریاچه کارا آغاز کردیم بخاطر بارش سنگین برف و باد شدیدی که چند روز گذشته منطقه را درنوردیده بود ، کناره های شیبدار مسیر را انباشتی از برف پرکرده بود لذا بهتر بود مسیر جاده را طی میکردیم ، هرجند مسیر طولانی میشود ولی در عوض برفکوبی کمتری داشتیم ، بعد چند نوبت استراحت در مسیر بالاخره بعد از طی مسیری حدود 22 کیلومتر با کوله های سنگین ساعت 17 به دریاچه کارا رسیدیم که البته یخ زده بود .!

به علت باد بوران و خستگی زیاد افراد به ساختمان مرکز ژئوفیزیک رفتیم تا قدری استراحت کنیم ، تا بتوانیم با آرامش چادرها را برپا کنیم .آقا مجتبی رهنمای ما با مسئول مرکز صحبتی داشتن که قرار شد در یکی از ساختمان ها به ما برای شب مانی اتاق اجاره بدهند . این امر باعث شد چادر نزنیم .( البته این موضوع به صورت اتفاقی بود عزیزانی که قصد صعود زمستان این قله را صعود دارند به بودن محل برای استراحت حساب نکنند و حتما چادر ببرند).

صبح روز 6 دیماه چهارشنبه ساعت 7:30 از کمپ کارا بسمت قله حرکت کردیم پس از 4 ساعت کوهپیمایی و برفکوبی ساعت 11:30 قله آراگاتس را صعود نمودیم ، بعد از گرفتن عکس های یادگاری مسیر برگشت را بسمت دریاچه کارا در پیش گرفتیم ساعت 14:30 به کارا رسیدیم  ، پس از قدری استراحت و جمع کردن کوله پشتی ها ساعت 15 بسمت روستای بیوراکان حرکت کردیم ، ساعت 20:30 به مبدا حرکت رسیدیم و این برنامه با موفقیت و صعود تمام اعضای تیم به پایان رسید.

نکته : صعود این قله در فصل تابستان بسیار راحت است چون پیمایش از کنار دیاچه کارا صورت میپذیرد . ولی در فصل زمستان بخاطر سرمای شدید ، برف زیاد و شروع کوهپیمایی از 20 کیلومتر پایین تر یعنی از روستای بیوراکان صعود دشواری خواهد بود.

اگر قصد صعود زمستانی به این قله را داشتید حتما تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشید و برنامه صعود را دو روزه برنامه ریزی کنید. در ضمن خطر بهمن را هم زیر قله در نظر بگیرید.

نگارنده : مجید دلنوا سرپرست تیم 09121775507 .

گزارش تصویری :

02حرکت تیم از ترمینال بیهقی

05

حرکت تیم از لابی هتل بسمت بیوراکان

03

آغاز کوهپیمایی از بالای روستای بیوراکان

04

ادامه مسیر باپس زمینه کوه آرارات کوچک و بزرگ در خاک ترکیه

06

شروع پیمایش روز دوم از برکه کارا

07

ادامه مسیر همچنان با همراهی کوه آرارات

08

روشن شدن هوا و ادامه مسیر با نمای قله آراگاتس

09

010

استراحت کوتاه نزدیک قله

011

قله آراگاتس

012

جشن صعود موقع برگشت در رستوران شیک در بیوراکان

013

گردش در ایروان بعد از صعود با حال و هوای سال نوع میلادی

014

ارسال نظر

لطفا موازین شرعی و عرفی را در گذاشتن نظراتتان رعایت فرمایید.


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

علاقمندان ساکن تهران برای اطلاع از برنامه های گروه سلام همنورد در تهران می توانند با ارسال نام و نام خانوادگی خود به سامانه پیامکی به شماره ۱۰۰۰۳۳۵۱۶۶۲۷۴۶در لیست اطلاع رسانی گروه اضافه شوند

کلیه حقوق این سایت به گروه سلام همنورد متعلق است| Copyright © 1392 salamhamnavard.com

 

سایت رسمی گروه سلام همنورد